360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Logo

Archivácia vína sa nehodí pre každú fľašu

vína vhodné na archiváciu

Láka vás vlastná pivnička plná lahodného vína, ktoré tu nerušene dozrieva a čaká na tú najlepšiu príležitosť, kedy sa predviesť v plnej kráse, vôni a chuti? Tak vedzte, že by ste výberu vína na archiváciu mali venovať nemalú pozornosť. Hneď vám prezradíme prečo.

Na archívne vína sme experti, a preto si u nás môžete prečítať článok nielen o tom, ako víno archivovať, ale tiež kedy vlastne archívne víno otvoriť. Dnes sa pozrieme bližšie na to, prečo sa niektoré vína na archiváciu nehodia a naopak.

Na archívne vína dozrejú len vína s potenciálom. Čo to znamená?

Zastrešujúci a trochu tajuplný pojem „potenciál vína na archiváciu“ v sebe skrýva súbor charakteristík, ktorý dokážu najlepšie posúdiť hlavne odborníci. Ani ako prípadní laici sa však nemusíte báť, že by ste neboli schopní sa tie najdôležitejšie zásady naučiť.

Na druhej strane je nutné povedať, že aj keď si všetko dôkladne naštudujete, môže sa stať, že sa v niektorých prípadoch úplne netrafíte a víno svoj potenciál nepremení. V hre je totiž viac faktorov, ktoré sa musia vo víne zísť. Čím viac ich vychytáte, tým lepšie, a na to už je predsa len treba viac nácviku a praxe.

Archívne víno nie je skromné, preto musí mať z čoho brať

Pri výbere vína vhodného na archiváciu vám ako prvá môže napovedať etiketa, či presnejšie povedané analytické údaje, ktoré sa na nej nachádzajú. Ak chcete jednoduchú radu, ako ich čítať, dá sa zjednodušeně povedať, že čím väčší obsah:

  • bezcukorného extraktu
  • kyselín
  • alkoholu či cukru
  • a voľnej kyseliny siričitej

tým lepšie. Dozrievanie vína je totiž v podstate výsledkom chemických reakcií, ktoré menia jeho vlastnosti. A práve vyššie uvedené zložky prispievajú k tomu, aby všetko prebehlo, ako má. Aby sa víno, ako hovoria vinári, zaguľatilo.

Z niektorých odrôd alebo ročníkov archívne víno neurobíte

Z vyššie uvedeného dôvodu sa niektoré odrody na archiváciu jednoducho nehodia. Sú to práve tie s nižším obsahom kyselín a extraktu alebo aromatické odrody, ktoré si najlepšie vychutnáte mladé a svieže.

Z bieleho vína menujme napríklad Muškát moravský alebo Müller Thurgau, z červených potom nie je vhodný Modrý Portugal. S potenciálom na dozrievanie môžete naopak počítať pri odrodách Pinot Gris, Chardonnay, Rizling rýnsky, Sauvignon Blanc, Cabernet Sauvignon, Merlot, Nebbiolo, Sangiovese a ďalšie podobné.

Ďalším vodítkem môže byť konkrétny ročník. Klimatické podmienky majú na kvalitu vína nemalý vplyv a určujú, či bude vhodné na rýchlu konzumáciu, alebo sa oplatí si naň niekoľko rokov počkať.

vína na archiváciu

Ak bolo víno na archiváciu predurčené už pri výrobe, máte vyhraté!

Ako takmer poslednú sme si nechali radu vlastne najdôležitejšiu. Vína, s ktorými sa bežne stretnete na trhu, sú primárne určené na rýchlu spotrebu (do jedného roku). Nerobí ich to menej kvalitnými, ale na archiváciu, hlavne strednodobú alebo dlhodobú, nie sú vhodné.

Vinár alebo znalec vín vám tiež pomôže vyladiť ďalšie parametre a odporučí vám vína určené na archiváciu v súlade so svojimi skúsenosťami. Tie sú totiž nenahraditeľné.

Už len niekoľko tipov a archivácia vína môže začať

Na úplný záver prinášame ešte niekoľko univerzálnych tipov, ktoré platia v súlade so všetkým vyššie uvedeným. Potvrdzujú, že úspešná archivácia vína nezačína v pivnici, ale oveľa skôr…

  • Čím vyšší akostný štatút vína, tým lepšie. Vína nižšej kvality nie sú na archiváciu vôbec vhodné.
  • Červené vína sa vďaka vyššiemu obsahu trieslovín hodia na archiváciu viac ako biele. Pri bielych vínach rozhoduje množstvo cukru a jeho pomer s kyselinami.
  • Ružové vína sú celkom diskutabilné. Bývajú často podceňované a za účelom archivácie opomínané. Výnimky ale potvrdzujú pravidlo a nájdete aj rosé, ktoré krásne dozreje.
  • Na archiváciu vyberajte len fľaše s nepoškodeným, kvalitným korkom. Ani tak sa ale pravdepodobne nevyhnete tomu, že niektoré z archivovaných vín podľahne korkovitosti. Preto sa odporúča archivovať viac fliaš rovnakej šarže.
  • Napovedať vám môže veľkosť fľaše. Vinári vyberajú pre vína určené na archiváciu objem až 1,5 litra, pretože práve väčší objem má na dozrievanie vína pozitívny vplyv.

Výberové vína. Vo vašom e-maile.

1× mesačne sa tešte na odporúčania, zaujímavosti a výhodné ponuky pre váš archív.

ĎAKUJEME, VIAC INFORMÁCIÍ NÁJDETE V E-MAILY.

Zdielať článok s priateľmi