Najdrahšie víno sveta hovorí po francúzsky

Pohodlne sa usaďte, ukľudnite svoju myseľ a pokračujte v čítaní. Nasledujúci článok vás totiž prenesie do sveta archívnych vín, z ktorých hodnoty sa vám môže trochu zatočiť hlava.

Že víno už dávno nie je iba nástrojom na navodenie romantickej atmosféry, potešením chuťových pohárikov a ducha, ale má tiež spoločenskú a symbolickú hodnotu, vám asi vysvetľovať nemusíme. Nájdu sa vína, ktorá majú takú cenu, že by sa pri nich mohol hanbiť aj luxusný automobil.

Najdrahšie víno sveta hovorí po francúzsky

Francúzsko. Táto syrmi a dobrou révou oplývajúca krajina je preslávená svojimi červenými majestátnymi vínami a je celkom logické, že prím tu hrá práve ona. Pokiaľ si budete chcieť pochutiť na pohári dobrého ročníka Romanée-Conti, zaplatíte až 200 tisíc českých korún. Na celom svete sa nájde veľa vášnivých zberateľov, ktorí sú pripravení takúto sumu s úsmevom obetovať.

Za výnimočnosť sa platí

Prvým dôvodom vysokej ceny týchto vín je ich veľmi obmedzená ponuka. Často sú to archívne vína z minulého storočia, čo ich vzácnosť ešte zvyšuje. Exkluzivita je jednoducho číslo jedna. A napríklad práve spomínané Romanée-Conti navyše pochádza z vinice, ktorá má iba 1,8 hektára rozlohy a priemerná výroba sa pohybuje okolo 5-6 tisíc fliaš, čo napovedá, ako veľmi je každá jeho kvapka cenená.

Nie je všetko zlato, čo je na pitie

Existujú však ešte vzácnejšie vína, ktoré sa vyrábajú v desiatkach kusov alebo pri zvláštnych príležitostiach. Jedným z takých je austrálske víno Penfolds 2004 Block 42, ktorého sa vyrobilo iba 12 podivuhodných ampúl a otvoriť vám ich musí priamo sommeliér z vinárstva osobne. Aby to bol rituál naozaj na úrovni, použije k tomu špeciálnu striebornú vývrtku a naservíruje ho do strieborných pohárov. Cena je však nad zlato. Tento unikát vás bude stáť ľudových 132 000 €. Prípadných záujemcov ale sklame fakt, že tento mok je už beznádejne vypredaný.

Keď sa dražba predraží

Cena niektorých zberateľských kúskov sa v dražbách môže vyšplhať do astronomických výšok. Z Francúzska pochádzajú najdrahšie vína z Burgundska a z Bordeaux. Žiarivým príkladom toho je dražba troch fliaš archívneho vína Château Lafite-Rothschild z roku 1869, ktoré sa podarilo vášnivému zberateľovi získať na aukcii vín Sotheby’s za neskutočných 13 miliónov českých korún.

Čo si z toho odniesť na záver? Že archívne víno je jednoducho skvelou príležitosťou, ako si uvedomiť význam tohto obľúbeného nápoja a môže sa stať skvelým darčekom pre vašich blízkych. A to aj v prípade, že si na naň nebudete musieť brať hypotéku. Živým (teda skôr tekutým) dôkazom sú vína z našej ponuky.

 

Najdrahšie víno sveta hovorí po francúzsky

Možno by sa Vám páčilo…