360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Logo

Udržateľnosť pri výrobe vína: Ako chutí prírodné víno?

Organické víno

Udržateľnosť je veľkou témou posledných rokov a dotýka sa mnohých výrobných aj priemyselných odvetví, vrátane vinárskeho remesla. Čoraz viac vinárov sa snaží trvalo znížiť dopad svojho podnikania na životné prostredie. Organické víno navyše vo svojej chuti aj vôni zrkadlí skutočnú podstatu terroir vinice, z ktorej pochádza. Presvedčiť sa o tom môžete sami: V článku vám totiž ponúkneme konkrétne tipy na vína, ktoré vznikajú s rešpektom k prírode.

Pesticídy poskytujú viniciam medvediu službu. Múdre vinárstva na to idú šikovnejšie

Pôda je dôležitou súčasťou celého ekosystému. Závisí od nej život prakticky všetkých rastlín aj živočíchov – vrátane človeka. Použitím pesticídnych a herbicídnych postrekov vinári zbavujú révu nežiaducej buriny a škodlivého hmyzu. Títo chemickí „pomocníci“ sa však zároveň dostávajú do okolitej pôdy, vzduchu, podzemných vôd aj samotného hrozna. Ich účinkom sú tak vystavené všetky zložky biosféry.

Ohľaduplné vinárstva neošetrujú révu pri pestovaní pomocou pesticídov ani herbicídov. Svoje vína radšej udržiavajú v kondícii prirodzenými metódami:

  • Pri pestování révy používajú iba prírodné hnojivá. Do medziradí vinohradu vysievajú rozmanité zmesi bylín, ktoré pomáhajú úrodnosti pôdy.
  • K boji s chorobami a škodcami si vinári berú na pomoc iné užitočné organizmy.

Udržateľnému vinárstvu v oblasti Bordeaux prajú aj terriorové špecifiká – réva tu nemôže byť zavlažovaná umelo. Vinári sú tak úplne odkázaní iba na dažďové zrážky. Výsledné vína sú vďaka tomu lepšie. Plánované polievanie totiž prinesie vyššie výnosy hrozna, ktoré však nie je také kvalitné.

Udržateľné vinárstvo prispieva k biodiverzite… A biodiverzita zase pristane viniciam

Unifikácia krajiny a používanie pesticídov má za následok postupnú stratu druhovej rozmanitosti rastlín a živočíchov. Aj s tým sa však vinári s ekologickým zmýšľaním rozhodli bojovať. A príroda vinárom ich snahu štedro opláca:

  • Byliny vysadené vo viniciach majú pozitívny vplyv na úrodnosť a zvyšovanie obsahu humusu v pôde.
  • Vinice tak podskytujú domov ohrozeným druhom rastlín a živočíchov. Medzi nimi sú aj prirodzení predátori škodcov, ktorí vinice ochraňujú.
  • Preto vinári nepotrebujú používať herbicídy ani iné chemické postreky proti chorobám a iným záškodníkom.
Prírodné vinice sú zdravšie

Čo rozhoduje o kvalite hrozna z ekologickej produkcie?

Kvalita hrozna sa posudzuje na základe dvoch parametrov – zdravotného stavu hrozna a pôdneho prostredia. Vypestovať zdravé hrozno nie je také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Hrozno totiž môže byť napadnuté škodcami, chorobami alebo ho môžu postretnúť iné neduhy, s ktorými vinári na viniciach bojujú.

Ekologické pestovanie podľa všetkého dokáže zaistiť hroznu vyššiu ochranu. Existujú ekologické prostriedky, ktoré výrazne posilňujú imunitný systém révy, a dokonca predstihli aj klasické pesticídy v konvenčných vinárstvach. Príkladom môžu byť feromónové prípravky, ktoré svojou vôňou dokážu pokryť celú vinicu. Vďaka nim sa spotreba chemických prostriedkov napríklad na českých viniciach znížila o 98 %.

Druhý parameter odkazuje na lepšie pôdne zloženie, ktoré réve prospieva v niekoľkých ohľadoch. Takéto prostredie totiž nie je zničené mnohoročným používaním pesticídov, a preto sa v ňom vyskytujú mykorízne huby, ktoré hlavne v období sucha dodávajú hroznu až o 30 % viac vlahy a živín. Harmonická pôda má potom nesmierny vplyv na kvalitu hrozna a následne vína.

Tip na talianske prírodné vinárstvo

V Taliansku býva väčšina vinárov priamo vo vinici. To platí aj pre vinára z Tenuta di Corte Giacobbe. O svoj domov aj vinice sa starajú zodpovedne a s rešpektom. Preto nepoužívajú žiadne chemické postreky a révu radšej hnoja prírodnými spôsobmi. Biodiverzitu podporujú výsadbou stromov priamo na viničných tratiach. Spoznajte v samostatnom článku, čím sú vína z Tenuta di Corte Giacobbe špeciálne.

Zháňate originálny darček pre milovníka vín? Vinárstvo ponúka darčekovú sadu vín Soave, ktoré si obdarovaný môže sám archivovať. Otvárať ich môže postupne a hodnotiť novo vzniknuté terciálne chute. Stačí len dodržať pár jednoduchých pravidiel pre uchovanie archívnych fliaš.

Tip na prírodné víno z Francúzska

Francúzske vinárstvo Château Saint-Hilaire sa stará nielen o vinice, ale aj o vlastné kravičky. Révu tak hnoja organicky, priamo z vlastných zdrojov. A organické hnojivo svedčí nielen pôde a réve, ale poteší aj obyvateľstvo z hmyzej ríše.

Ako obalový materiál sa vo vinárstve používajú recyklované materiály a na fľaše prírodné portugalské korkové uzávery. Svoje podnikanie chce vinárstvo do budúcnosti rozšíriť dokonca o včelárske aktivity. Včely totiž pomáhajú ochraňovať prostredie v okolí viníc.

Tip na prírodné šumivé víno

Chcete ochutnať šumivé víno z vinárstva, v ktorom sa hospodári s ohľadom k prírode? Venujte pozornosť luxusným šampanským z vinárstva Champagne Bouché. Pre Nicolasa Bouché a jeho rodinu je udržateľnosť a starostlivosť o prírodu prioritou. Vo svojich viniciach podporuje biodiverzitu výsadbou stromov, ktoré slúžia ako útočisko pre hmyz a vtákov

Vinárstvo však v snahe o udržateľnosť ide aj za hranice svojich viníc. Vďaka zníženiu hmotnosti fliaš, do ktorých vína plní, znížilo spotrebu paliva na ich prepravu. Etikety aj krabice na vína, ktoré vinárstvo používa, sú z recyklovaného papiera s certifikáciou PEFC. Tento certifikát je dokladom o udržateľnej výrobe týchto obalových materiálov. Dokonca aj samotné vinárstvo sa pýši hneď dvomi certifikátmi:

  • „HAVE“ – certifikát environmentálnej hodnoty, vydávaný francúzskym ministerstvom poľnohospodárstva.
  • Certifikát „Udržateľný champagnský podnikateľ“.

Výberové vína. Vo vašom e-maile.

1× mesačne sa tešte na odporúčania, zaujímavosti a výhodné ponuky pre váš archív.

ĎAKUJEME, VIAC INFORMÁCIÍ NÁJDETE V E-MAILY.

Zdielať článok s priateľmi