360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Logo

Toskánsko: Úvod do vinárskeho regiónu

Toskánsko krajina vín

Keď sa povie Toskánsko, pravdepodobne sa vám hneď vybaví romantická kopcovitá krajina lemovaná cyprusmi a posiata starobylými dedinkami. Tento jedinečný región stredného Talianska, produkujúci svetoznáme červené vína, právom patrí medzi najslávnejšie vinárske oblasti na svete. Poďme sa spoločne pozrieť na históriu toskánskeho vinárstva a priblížiť si najznámejšiu odrodu toskánskeho vína.

Toskánske víno: Víno s tisícročnou tradíciou

Toskánsko patrí k najstarším vinárskym regiónom Talianska. Vínnu révu tu pestovali už Etruskovia v 8. storočí p.n.l., ktorí ju pravdepodobne priniesli so sebou z Ázie. Kultivácia vínnej révy sa čoskoro stala dôležitou súčasťou ich poľnohospodárstva a zostala ňou aj v časoch starovekého Ríma.

V stredoveku význam vínnej révy ďalej rástol, keďže pre rozširujúce sa kresťanstvo víno predstavovalo posvätný symbol uctievania. Dá sa povedať, že kde sa usadilo kresťanstvo, tam sa začalo aj pestovať víno. Vínna réva sa začala kultivovať systematicky na viniciach, a to nielen poľnohospodármi, ale práve aj mníchmi a kňazmi v okolí kláštorov a kostolov. Benediktínski mnísi sa dokonca stali takými profesionálmi v pestovaní vína, že začali spisovať pestovateľské manuály cenené do dnešnej doby.

Na začiatku 18. storočia bola vyvezená prvá fľaša toskánskeho vína za hranice Toskánska a čoskoro sa toto víno stalo jedným z najdôležitejších exportných artiklov Talianska.

Domovina predovšetkým červených vín

Región Toskánska je rozdelený do mnohých vinárskych oblastí, z ktorých najznámejšie sú Chianti, Montalcino, Montepulciano a Bolgheri. Rodia sa tu predovšetkým červené vína z odrody Sangiovese typické svojou plnou a silnou chuťou s tónmi čerešní či tabaku.

Rad z toskánskych vín sa pýši prestížnym označením DOC (kontrolované označenie pôvodu) a DOCG (kontrolované a garantované označenie pôvodu). Zároveň sa tu produkujú vína s označením Super Tuscany. Viete, čo toto označenie znamená?

Super Tuscany je označenie pre toskánske vína, ktoré okrem toskánskeho hrozna obsahujú aj prímes vysoko kvalitného hrozna cudzieho pôvodu, napríklad hrozna Merlot či Cabernet Sauvignon. Táto kategória vín vznikla z iniciatívy vinárov nespokojných s nariadením talianskej vlády zo 70. rokov, ktoré bolo príliš obmedzujúce a v podstate znižovalo kvalitu produkovaných vín. Namiesto toho, aby pestovatelia čakali na zmenu tohto „zákona o víne“, radšej podporili vznik nového označenia a mohli tak ďalej produkovať vysoko kvalitné vína.

Toskánsky rubín menom Chianti

Vonkoncom najznámejšou odrodou toskánskeho vína je Chianti, nazvané podľa kopcovitej oblasti medzi Sienou a Florenciou, kde sa pestuje. Toto víno sa pýši označením DOCG a minimálne zo 70 % je tvorené hroznom z odrody Sangiovese, hlavnej odrody väčšiny toskánskych vín. Vonia po čerešniach a má rubínovo červenú farbu. Svoju reputáciu si Chianti nesie už od 18. storočia, kedy ho toskánsky veľkovojvoda Cosimo III. označil za jedno zo štyroch najlepších toskánskych vín a geograficky vymedzil oblasť jeho pestovania. Vína nesúce názov Chianti classico pochádzajú výhradne z tejto historickej oblasti a bezpečne ich spoznáte podľa ikonického čierneho kohúta na etikete.

Náš tip: prečítajte si náš článok o ďalšej svetoznámej toskánskej odrode menom Brunello di Montalcino, ktorá sa radí medzi najluxusnejšie a najdrahšie talianske vína vôbec.

Víno do každej domácnosti Toskánska

Na záver ešte jedna toskánska zaujímavosť. Kto navštívil Florenciu, určite si ich musel všimnúť. Zvláštne malé otvory na prízemí meštiackych domov zakryté drevenými dvierkami. Tipnete si, na čo slúžili?

Tieto tzv. buchette del vino vznikli v 17. storočí po ekonomickej kríze, kedy sa meštiactvo rozhodlo nakúpiť vinice a poľnohospodársku pôdu, aby tak mohlo nahradiť časť svojich príjmov predajom vína. Víno bolo vyprodukované na vidieku a potom predávané v meste práve týmito okienkami na prízemí domov. Buchette del vino slúžili aj  na dobročinné účely – v noci v nich bolo pripravené víno a chlieb pre žobrákov.

Výberové vína. Vo vašom e-maile.

1× mesačne sa tešte na odporúčania, zaujímavosti a výhodné ponuky pre váš archív.

ĎAKUJEME, VIAC INFORMÁCIÍ NÁJDETE V E-MAILY.

Zdielať článok s priateľmi