360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Logo

Aký je rozdiel medzi polosladkým a polosuchým vínom?

Rozdiel medzi polosuchým a polosladkým vínom

Jednou zo základných charakteristík vína je obsah zvyškového cukru. Práve podľa neho si často vyberáme víno pri nákupe aj v reštaurácii, keď sa nás pri objednávke vína pýtajú na preferencie. Dnes sa pozrieme na rozdiel medzi polosuchým a polosladkým vínom, ktorý nie je taký bezvýznamný, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.

Na úvod si pripomeňme, že k cukru vo víne sa viažu dva základné pojmy. Sú nimi cukornatosť a už vyššie spomínaný obsah zvyškového cukru.

Kým cukornatosť sa vzťahuje k vyzretosti hrozna a meria sa vo vylisovanom mušte, obsah zvyškového cukru je ovplyvnený procesom kvasenia – teda premenou cukru na alkohol, ktorá sa deje pri vzniku kysličníka uhličitého a tepla.

Obsah zvyškového cukru teda následne vyjadruje, koľko ho vo víne po prekvasení zostalo. Tento údaj sa meria v gramoch na liter.

Rozdiel medzi polosladkým a polosuchým vínom

Podľa obsahu zvyškového cukru delíme tiché vína na:

  • suché: najviac 4 g/l, alebo 9 g/l, ak je celková kyslosť vyjadrená v gramoch kyseliny vínnej na liter najmenej o 2 g/l nižšia
  • polosuché: do 12 g/l, alebo do 18 g/l, ak je celková kyslosť vyjadrená v gramoch kyseliny vínnej na liter najmenej o 10 g/l nižšia
  • polosladké: do 45 g/l
  • sladké: od 45 g/l vyššie

Ak sa pozrieme na dve kategórie, ktoré nás zaujímajú, môže byť rozdiel medzi polosuchým a polosladkým vínom celkom významný. Inak bude napríklad chutiť víno s obsahom cukru okolo 10 g/l a inak víno blížiace sa hranici 45 g/l.

Pri výrobe polosuchého a polosladkého vína sa používajú biele aj červené odrody a v týchto kategóriách nájdeme aj víno ružové. Proces kvasenia je potrebné starostlivo strážiť, aby došlo k jeho včasnému zastaveniu a dosiahnutiu požadovaných hodnôt alkoholu a cukru.

Tip na záver

Obsah cukru vo víne určuje jeho výslednú chuť, a tým aj vhodnosť kombinovania s vybranými pokrmami. Rozdiel medzi polosladkým a polosuchým vínom tak môžete spoznať aj pri slávnostnej tabuli. Kým polosuché si môžete dať ako aperitív, polosladké budete smerovať ku koncu menu.

Nezabudnite teda ani na správne poradie pri degustácii, ktoré vyzeraá následovně: suché, polosuché, polosladké, sladké víno.

Chcete vedieť viac? Prečítajte si náš článok o servírovaní a kombinovaní vína s jedlom.

Výberové vína. Vo vašom e-maile.

1× mesačne sa tešte na odporúčania, zaujímavosti a výhodné ponuky pre váš archív.

ĎAKUJEME, VIAC INFORMÁCIÍ NÁJDETE V E-MAILY.

Zdielať článok s priateľmi