360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Logo

Prívlastkové víno: Delenie vín podľa cukornatosti

delenie vína podľa cukornatosti

O vínach s prívlastkom ste už určite niečo, alebo dokonca veľa počuli. Niet divu. Prívlastkové víno patrí k tomu najkvalitnejšiemu, čo vám môžu vinári ponúknuť. Poďme sa pozrieť na ich druhy a to, ako zapadajú do systému triedenia vín celkovo. Začíname!

Značenie a druhy vína (nielen) na Slovensku

Víno môžeme rozdeliť do skupín a podskupín podľa rôznych kritérií. Patrí medzi ne napríklad základná kategorizácia: tiché víno, likérové víno, šumivé víno, perlivé víno či čiastočne skvasený hroznový mušt (u nás známy ako burčiak).

Prihliadnuť môžeme aj k zvyškovému cukru a tiché vína rozdeliť na suché, polosuché, polosladké a sladké. Ani delenie podľa farby nie je také jednoduché… Viete, že okrem červeného, bieleho a ružového vína existuje napríklad aj víno oranžové?

A mohli by sme ešte chvíľu pokračovať, ale pôjdeme hlavne k téme článku, ktorou je delenie vín podľa kvality.

Na Slovensku využívame tzv. germánsky systém značenia vín, ktorý je založený na určovaní kvality vín podľa cukornatosti (používa sa napríklad aj v Česku, v Nemecku a v Rakúsku).

Oproti tomu románsky alebo apelačný systém, ktorý uprednostňuje napríklad Francúzsko, Španielsko, Taliansko, Portugalsko, stavia na kontrole pôvodu hrozna a regulácii úrody. U našich susedov, v Česku, sa takto označujú vína originálnej certifikácie – VOC, o ktorých si môžete prečítať v článku zaoberajúcom sa pojmom terroir.

víno - delenie podľa cukornatosti

Víno podľa kvality – od stolového po akostné s prívlastkom

Podľa slovenského vinárskeho zákona rozlišujeme u tichého vína nasledujúce akostné triedy v súvislosti s minimálnou vyzretosťou hrozna (označenie v jednotke ⁰NM) použitého na výrobu vína.

  • víno (kedysi aj stolové víno) – 13 ⁰NM
  • regionálne víno – 15 ⁰NM
  • akostné víno: odrodové – 16 ⁰NM
  • akostné víno s prívlastkom, na ktorého rozdelenie sa pozrieme v ďalšom texte

Čo znamená značka ⁰NM v praxi? Označuje cukornatosť vína v prepočte: jeden stupeň NM = jeden kg prírodného cukru v 100 l hroznového muštu. Meranie sa robí vo vylisovanom mušte a používajú sa na to normované muštomery.

Okrem cukornatosti sa pri týchto vínach sleduje pôvod hrozna (od krajiny EÚ až po tuzemské podoblasti), odrody a ich miešanie, lokalita výroby, výnosnosť vinice a ďalšie parametre, ktoré sa spolu so zvyšovaním kvality vína sprísňujú. Pravidlám podliehajú aj údaje (označovánie vína), ktoré nájdeme na etikete.

delenie vína podľa cukornatosti

Akostné vína s prívlastkom alebo 8 schodov do sladkého neba

Prívlastkové víno musí spĺňať niekoľko kritérií. Pri jeho výrobe môže byť použité iba tuzemské hrozno z jednej vinárskej podoblasti (z vinice pre akostné víno, ktorej výnos nesmie prekročiť 12 t/ha). Tu sa musí aj samotné víno vyrobiť. Akostné vína s prívlastkom môžu obsahovať maximálne tri odrody vínnej révy a nesmie sa u nich zvyšovať cukornatosť muštu.

Zatriediť také víno môže iba Štátna poľnohospodárska a potravinárska inšpekcia, ktorá overuje jeho odrodu, pôvod, cukornatosť, hmotnosť a splnenie ďalších požiadaviek na výrobu.

Prívlastkové víno sa podľa cukornatosti a spôsobu výroby ďalej delí na:

  1. Kabinetné víno – 19 ⁰NM, ľahšie víno určené na dennú spotrebu, ktoré sa veľmi príjemne pije.
  2. Neskorý zber – 21 ⁰NM, víno z hrozna v plnej zrelosti, ktoré má často výrazný odrodový charakter.
  3. Výber z hrozna – 23 ⁰NM, najčastejšie polosladké biele vína vyrobené z hrozna v plnej zrelosti, ktoré sa získa zo starostlivo vyberaných strapcov.
  4. Bobuľový výber – 26 ⁰NM, sladké, plné a extraktívne vína často z ručne vyberaných prezretých strapcov hrozna, z ktorého boli ručne odstránené nezrelé alebo poškodené bobule, vhodné napríklad na slávnostné príležitosti.
  5. Ľadové víno – 27 ⁰NM, víno s vysokým zvyškovým cukrom, hrozna sa zbiera ručne pri mraze aspoň -7 °C a zmrznuté musí zostať aj pri lisovaní.
  6. Slamové víno – 27 ⁰NM, víno vyrobené z dobre vyzretého hrozna, ktoré je sušené na slame či rohožiach z rákosia (alebo voľne zavesené) minimálne tri mesiace po zbere, má nižší obsah alkoholu a vďaka biochemickým zmenám zaujímavý charakter.
  7. Cibébový výber – 28 ⁰NM, vína z prezretých a zaschnutých bobuliek-hrozienok (cibéb) alebo hrozna napadnutého ušľachtilou plesňou, sladké a vzácne vína so stredným obsahom alkoholu.
  8. Hrozienkový výber – 28 ⁰NM, víno je vyrobené len z ručne vyberaných prezretých bobúľ hrozna

TIP na záver: Zaujímá vás výroba vína z viacerých hľadísk? Prečítajte si na našom blogu ďalšie informácie!

Dostali ste chuť na naozaj kvalitné víno? Skúste archívne víno, ktoré si môžete vychutnať sami, alebo ho darovať ako darček k významnej príležitosti.

Výberové vína. Vo vašom e-maile.

1× mesačne sa tešte na odporúčania, zaujímavosti a výhodné ponuky pre váš archív.

ĎAKUJEME, VIAC INFORMÁCIÍ NÁJDETE V E-MAILY.

Zdielať článok s priateľmi