Klasickou sedmičkou to nekončí. Víno môže aj vyrásť.

Menej je síce niekedy viac, ale v prípade kvalitného archívneho vína si dovolíme nesúhlasiť. Veľké vína si zaslúžia veľké fľaše. Čo z toho vyplýva a v čom je väčšia fľaša vlastne lepšia?

Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo má klasická fľaša na víno práve 750 ml? Odpoveď vás možno prekvapí. Pramene nájdeme v histórii medzinárodného obchodu, kedy bolo nutné európske litre elegantne previesť na britské a americké galóny.

Francúzi svoje vína exportovali v 225 litrových bareloch, čo anglosaskí susedia prepočítavali na 50 galónov. Plnenie do 750 ml fliaš pre obe strany znamenalo zjednodušenie, pretože namiesto zmätkov medzi imperiálnym a metrickým systémom sa jeden barel začal počítať na 25 škatúľ po 12 fliaš. Dnes už je tento rozmer síce celosvetovo štandardizovaný, ale nájdeme aj fľaše oveľa väčšie. Preč je to tak?

Wine bottle sizes

Množstvo nie je všetko

 

Prvý logický dôvod je samozrejme ten, že objemnejšie fľaše naplnia viac pohárov pri výnimočných udalostiach. Väčšia fľaša tiež pôsobí ako jedinečný darček nielen k okrúhlemu výročiu, ako je päťdesiatka. Neštandardná veľkosť fľaše má ale tiež praktické využitie v podobe lepšej archivácie a dozrievania.

wine archive

Vďaka väčšiemu objemu fľaše je víno v menšom kontakte so vzduchom a lepšie dozrieva. Archivácia je pre dobré víno vlastne takou maturitou. Kvalita vína potom určuje, ako dlho dané víno nechať odpočinúť.

Akostné vína sa odporúčajú vypiť do 3 rokov, akostné vína s prívlastkom potom medzi 3 až 8 rokmi a na tie najkvalitnejšie výbery sa spoločne s burgundským a portským vínom oplatí čakať až 20 rokov. Na archiváciu sa hodia vína s vyšším obsahom trieslovín, extraktu a kyselinkou. Pri archívnych vínach trpezlivosť ruže prináša a čas vám môže ukázať plný potenciál daného ročníka. Archivovať sa dá aj čisto pre historickú hodnotu a v tom prípade sa víno mení na slušnú investíciu. Šumivé, ružové a vína určené na rýchlu konzumáciu sa obvykle na archiváciu, až na výnimky, nehodia.

Pokiaľ zháňate veľký darček k veľkej príležitosti a nechcete sa hneď púšťať do archivácie na vlastnú päsť, určite sa pozrite do našej ponuky veľkých vín.

Klasickou sedmičkou to nekončí. Víno môže aj vyrásť.