360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Logo

Keď sa povie portské: História, výroba a druhy portského vína

Douro, domov portského;

Kto ho raz ochutnal, možno už nebude chcieť iné. Portské víno vyniká nielen svojou vôňou a chuťou, ale aj opojnou silou, ktorá ho robí výnimočným. Práve z tohto dôvodu býva často podávané pri slávnostných príležitostiach, spoločenských stretnutiach a hostinách. Poďme si o ňom povedať viac.

Portské víno sa zrodilo z vojny

Vojny prinášahú veľa škôd a strát, ale v niektorých prípadoch z nich môže vzísť aj niečo nové, pre svet dobré. A práve to sa stalo v prípade portského vína. Za jeho „objavom“ stoja anglickí obchodníci, ktorí ho začali počas vojny o španielske dedičsstvo s Francúzskom v hojnej miere exportovať do Británie. Prvá uvádzaná dodávka vína z Portugalska je datovaná do roku 1678 a vzťahuje sa k nej historka, ku ktorej sa ešte dostaneme.

Zvýšenie cla na dovoz vína z Francúzska počas boja o moc, a nakoniec aj jeho úplná blokáda, dali priestor pre vznik nových obchodných príležitostí s portugalským vínom, ktoré však zo začiatku narušovala jeho zložitá preprava. Pri dlhých cestách po mori víno strácalo na kvalite a do Anglicka sa tak často dostávalo aj pokazené. Preto sa ujal nápad „doliehovávat“ ho vínnym alkoholom, aby sa predĺžila jeho životnosť – a portské bolo na svete!

Viete, že… Jedna z najznámejších legiend pripisuje objav portského vína dvom anglickým obchodníkom, ktorí v kláštore mesta Lamengo ochutnali znamenité víno. Opát im po dlhom naliehaní prezradil recept založený na dolievaní vínovice do práve kvasiaceho muštu. Písal sa už vyššie spomínaný rok 1678 a obchodníci sa chopili svojej šance.

Výroba portského vína začína…

Dnes sa teda ako portské víno označuje fortifikované (doliehované, dezertné) víno, ktoré patrí do rovnakej rodiny vín ako napríklad sherry, madeira alebo vína typu vermouth.

Fortifikácia je proces, kedy sa do vína počas jeho výroby pridáva čistý alkohol. Môže sa tak stať v ktorejkoľvek fáze, u portského je to počas fermentácie (kvasenia). Keď mušt dosiahne zhruba 7 % alkoholu, je kvasenie zastavené pridaním číreho destilátu s obsaho približne 77 % (aquardente) alkoholu .

Mušt sa za týmto účelom prelieva do sudov, v ktorých je pálenka už pripravená, a víno tu ešte ďalej dozrieva. Zastavenie kvasenia a pridanie čistého alkoholu má za následok zachovanie prírodnej sladkosti z hrozna a navýšenie celkového obsahu alkoholu až na 22 % – a práve táto kombinácia je pre portské víno charakteristická a robí ho veľmi lahodným.

Kde presne má portské víno domov?

Čo je však na portskom víne najdôležitejšie, je miesto jeho pôvodu. Je ním údolie rieky Douro v severnom Portugalsku, kde sa vínna réva pestuje na kopcovitých až hornatých svahoch. Jedinečné terroir je tak chránené pred vlhkými atlantickými vetrami a sú preň typické chladné zimy a horúce suché letá.

Ako portské víno môže byť označované iba víno z tohto regiónu, ktorý sa už v roku 1756 stal tretím chráneným vinárskym regiónom (apeláciou), a to po maďarskej oblasti Tokaj a talianskom Chianti.

Zber hrozna na výrobu portského vína prebieha ručne a tiež jeho spracovanie podlieha dávnym tradíciám – bobule ľudia zošliapavajú v obrovských vaniach. Aj keď sa portské pestuje a spracováva vo vnútrozemí, k jeho následnému dozrievaniu dochádza vo väčšine prípadov v blízkosti Porta (odtiaľ pochádza aj jeho historický názov), odkiaľ sa aj ďalej expeduje.

porto domov portského

Portské víno ponúka rozmanitosť štýlov, chutí aj vôní

Medzi hlavné odrody určené na výrobu portského vína sa radí šestica Touriga Franca, Touriga Nacional, Tinta Roriz, Tinta Barroca, Tinta Amarela a Tinto Cão, celkovo je ich ale oveľa viac – povolených je takmer 50 odrôd.

Delenie portského vína vám môže zozačiatku trochu zamotať hlavu, preto sa ho pokúsim maximálne zjednodušiť. Prvá kategorizácia zohľadňuje spôsob dozrievania a patria sem vína typu ruby a tawny. Druhým hľadiskom je potom rozdelenie na vína ročníkové a vína bez uvedenia roku zberu.

Medzi vína prvého typu patria: Ruby, Ruby Reserva, Late Bottled Vintage (LBV) a Vintage. Majú spoločné to, že primárne dozrievajú vo veľkých sudoch alebo nerezových nádržiach bez prístupu vzduchu, a tým si zachovávajú sviežu ovocnú chuť aj vôňu, a zároveň rubínovú farbu.

Tawny kategória zahŕňa vína s označením: Tawny, Tawny Reserva, Tawny datované, Crusted a Colheita. Tie naopak prechádzajú pri dozrievaní riadenou oxidácou v menších sudoch, čím sa dotvára ich typický charakter, hnedastý odtieň a orechová príchuť.

Naprieč aj nad týmto delením sú ročníkové vína, medzi ktorými nájdeme Colheity, LBV, vína Garrafeira (hrozno z jedného zberu), Single Quinta Vintage (z jednej vinice) a Vintage. Ďalšie druhy vín sa potom skladajú z niekoľkých ročníkov naraz.

Aj keď sa vyššie uvedené triedenie týka červených vín, nájdeme medzi portským aj kvalitné biele vína. Tie sa všeobecne delia na mladé a staré a podstatný je pri ich kategorizácii aj obsah cukru určujúci označenie Extra Dry, Sweet a Lágrima.

Ochutnať môžete aj ružové portské, ktoré sa objavuje v predaji od roku 2008. Radí sa k typu ruby, ale s využitím výrobných postupov typických pre ružové víno.

Ako na portské víno pri servírovaní

Portské víno sa často podáva ako digestív (biele naopak ako aperitív) a jeho ideálna teplota pri servírovaní sa uvádza 8 – 14 stupňov, pri zrelšom a červenom portskom je to okolo 17 stupňov.

Nezabudnite aj na správne poháre, ktoré majú pre dezertné vína určený špeciálny tvar, v prípade portského ich môžete nájsť pod označením „port“. S výberom vám pomôže aj náš článok zameraný na to, ktoré poháre na víno použiť a aké by vám doma nemali chýbať.

A čo vám bude s portským najlepšie ladiť v ústach? Sú to napríklad orechy, polotvrdé syry, sušené ovocie, ale aj čokoláda. Nebojte sa však experimentovať, alebo si portské víno vychutnať samé o sebe. Jeho potenciál je veľký a pridať ho môžete aj do pokrmov pri varení.

Viete, že: Nie je portské ako portské…

Na súčasnom trhu sa môžete stretnúť s mnohými vínami typu „portské“. Tie pravé vína portugalskej produkcie sú ale v rámci Európskej únie strážené ochrannou známkou PORTO, vzťahujúcou sa k ich garantovanému pôvodu. Originálne portské víno spoznáte aj podľa špecifického kolku na hrdle, ktorý obsahuje nápis „Vinho do Porto“.

Výberové vína. Vo vašom e-maile.

1× mesačne sa tešte na odporúčania, zaujímavosti a výhodné ponuky pre váš archív.

ĎAKUJEME, VIAC INFORMÁCIÍ NÁJDETE V E-MAILY.

Zdielať článok s priateľmi