360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Logo

Farba archívneho vína: Čo vám o ňom prezradí?

Z farby vína toho vyčítate veľa.

Výkladnou skriňou vína je jeho farba. Len z obyčajného odtieňa dokážete vopred určiť veľa vlastností. Ktoré to sú a kde sa farebné nuansy vo víne berú? Začítajte sa do dnešného článku, v ktorom vám všetko prezradíme.

Farbu vína ovplyvňuje mocná čarodejka – príroda

Farbu vína ovplyvňuje veľa faktorov – konkrétna odroda hrozna, klimatické a pestovateľské podmienky, obsah trieslovín, zloženie pôdneho podložia aj samotný proces výroby vína. Záleží takisto od oblasti pôvodu, terroir, aj klimatických podmienok konkrétneho ročníka.

Farbivá sa nachádzajú v šupke bobuliek. Aby sa farbivo do šupiek hrozna ukladalo, je potrebný dostatok slnečného svitu – kľúčové sú hlavne mesiace august a september. Chladné a príliš daždivé počasie naopak spôsobuje, že sa farbivo tvorí v menšej miere.

Šupky bobuliek modrých odrôd obsahujú tzv. antokyánové farbivá. Práve týmto pigmentom vďačí celý rad druhov ovocia, zeleniny a kvetín za svoju červenú, oranžovú, fialovú a modrú farbu. Antokyány sa uvoľňujú vtedy, keď príde k narušeniu šupiek. A čím dlhšie nechá vinr šupky vo vylisovanom mušte, tým bude mať výsledné červené víno intenzívnejší odtieň.

Farbu bielych vín zase ovplyvňujú farbivá nazývané flavonoidy. Tieto zlúčeniny sú prítomné v bylinkách, zelenine aj ovocí – napríklad v citrusoch.

Různé barvy vína

Viete, že striedme pitie vína je zdravé? Za rad zdravotných benefitov, ktoré nám popíjanie vína prináša, môžeme vďačiť práve flavonoidom. Slúžia ako rastlinné antioxidanty, pomáhajú znižovať cholesterol a posilňujú  imunitu.

Prečo archívne vína v priebehu dozrievania menia svoj odtieň?

V priebehu dozrievania vína sa jeho farba mení. Červené víno čiastočne stáca pôvodné antokyány. Zato ale nadobúda iné – tmavšie a stabilnejšie – pigmenty. Preto sú zrelé vína tmavšie ako tie mladšie. V drevených sudoch víno zreje vďaka prístupu kyslíka rýchlejšie a jeho odtieň sa preto skôr stáva intenzívnejší, ako keby zrelo v nepriedušnom oceľovom tanku.

Kyslík víno vyfarbuje aj pri následnom dozrievaní vína vo fľaši. Úlohu okysličovania vína, vďaka ktorému dochádza aj k stabilizácii farby, následne preberá kvalitný korok.

Aké vlastnosti odhalí farba vína?

Farba vína je jedným z hlavných atribútov, ktoré sú na víne hodnotené. Skúsený sommelier z nej vyčíta informácie o odrode vína, jeho veku, obsahu trieslovín aj chuťovej harmónii. Farba jednoducho prezradí o kvalite vína veľa.

Vo všeobecnosti platí, že mladšie vína sú svetlejšie. Archívne vína majú naopak sýty odtieň. Zrelé biele vína tak môžu byť tmavo žlté, červené starnutím získavajú hnedastý nádych.

Pri degustácii si pozorne prezrite farbu vína.

Tip: Čím staršie víno, tým viac farebných odtieňov a ich nuáns rozoznáte, ak si pozriete lem hladiny pri okraji pohára. Pohár pred hodnotením farby vína nezabudnite namieriť proti svetlu. Prečítajte si aj ďalšie tipy, ako degustovať víno.

Farba vína toho prezradí veľa aj o jeho chuti

Pomocou nuáns odtieňov vo farbe vína môžete vopred odhaliť jemné chuťové tóny, ktoré následne rozoznáte pri samotnom koštovaní. Tak napríklad jemné zelenkavé odtiene môže mať sladšie biele víno s citrusovým nádychom. Červené vína s intenzívnou farbou obsahujú viac trieslovín a bývajú viac aromatické.

Tmavá farba vína z archívu ako záruka kvality

Intenzita farby červených vín sa pohybuje medzi odtieňom čerešňovej červenej až po hnedú. Najtmavšie odtiene bývajú prísľubom kvalitného archívneho vína s nižším obsahom kyselín.

Napríklad archívne vína z odrody Syrah mávajú temnú, takmer nepriehľadnú farbu. Táto odroda je hojne pestovaná napríklad v Toskánsku, kráľovstve plnom architektonických a gastronomických pokladov.

Rovnako biele vína ponúkajú celú škálu odtieňov. Na rozdiel od mladých vín, ktoré bývajú svetlé, môžu mať archívne vína až jantárový odtieň. Vína z odrody Chardonnay môžu starnutím nadobúdať aj veľmi tmavé odtiene. Biele dezertné vína môžu mať dokonca až zlatohnedú farbu – krásnym príkladom je preslávené tokajské víno. Spoznajte unikátny zlatistý skvost v našom samostatnom článku o výrobe tokajského.

Chcete sami posúdiť, nakoľko sa farba archívneho vína zhoduje s jeho ostatnými vlastnosťami? Ohodnoťte farebné odtiene niektorého z luxusných ročníkových vín, ktoré máme v ponuke.

Výberové vína. Vo vašom e-maile.

1× mesačne sa tešte na odporúčania, zaujímavosti a výhodné ponuky pre váš archív.

ĎAKUJEME, VIAC INFORMÁCIÍ NÁJDETE V E-MAILY.

Zdielať článok s priateľmi