Bordeaux

Najznámejšie francúzske vína pochádzajú z oblasti Bordeaux, ktorá sa nachádza na juhozápade Francúzska pozdĺž rieky Garonna.

Región Bordeaux je známy predovšetkým svojimi červenými vínami, ktoré sú vždy cuveé (kupážou) niekoľkých odrôd. Najčastejšie používané odrody sú: Cabernet Sauvignon a Merlot, ďalej v menšom množstve: Petit Verdot, Malbec a Cabernet Franc.

Na ľavom brehu rieky Garonna vinári používajú v kupáži viac odrôd Cabernet Sauvignon, preto majú vína vyšší obsah alkoholu, trieslovín a kyseliniek. Svojím charakterom sú vína z ľavého brehu určené pre dlhodobú spotrebu. Medzi najznámejšie oblasti patrí Medoc a Graves. Práve vína z tohto brehu preslávili vína z Bordeaux po celom svete.

Vína z pravého brehu obsahujú väčšinou viac odrody Merlot, preto sú výsledné vína jemnejšie, s nižším obsahom alkoholu a trieslovín.

Medzi najznámejšie oblasti patrí z ľavého brehu oblasť The Medoc a jej podoblasti Pauillac a Margaux. Z pravého brehu sú to apelácie Saint-Emilion a Pomerol. Slávne sú suché biele vína z Pessac-Leognan a botritické vína Sauternes.

Vína z Bordeaux sú plnené do tzv. fliaš Bordeaux typu, ktoré majú široké ramená a valcovitý tvar.


Nenašli ste požadovaný ročník?

Pošlite nám správu.
Bordeaux