360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Logo

Ako skladovať otvorenú fľašu vína?

Otvorená fľaša vína

Tešíte sa na večerný pohár vína – ale premýšľate, čo so zvyškom, ktorý zostane vo fľaši? Aj nedopité víno si môže zachovať svoje kvality do ďalších dní, ak dodržíte niekoľko jednoduchých podmienok na jeho uloženie. V dnešnom článku sa presvedčíte, že aj ten jediný pohár si môžete s pokojným srdcom dopriať.

Čo zhoršuje kvalitu vína v otvorenej fľaši? Na vine je kyslík

Prečo by ste sa mali správne postarať o víno, ktoré ste nedopili? Vzduch, ktorý do fľaše po jej otvorení preniká, s vínom reaguje. Tzv. oxidácia negatívne ovplyvňuje nielen trvanlivosť vína, ale aj jeho kvalitu. Zoxidované víno prichádza o svoju arómu, môže pôsobiť kyslo a zvetrano. Z červených vín sa vytrácajú triesloviny, alebo naopak nepríjemne vynikajú nad ostatnými zložkami.

Existujú však aj výnimky, ktoré potvrdzujú pravidlo. Občas chuti starších a kvalitných vín dokonca prospeje, ak ich budete servírovať až druhý deň po otvorení. Týka sa to hlavne niektorých červených archívnych vín, pri ktorých vplyvom okysličenia príde k zjemneniu tanínov.

Rovnako niektoré mladé vína si na druhý deň vychutnáte ešte viac. Ľahká oxidácia vo fľaši má totiž v takýchto prípadoch podobný efekt ako dekantácia – proces, pri ktorom kyslík pomáha zvýrazniť arómu vína.

Napriek tomu sa však uskladneniu otvorenej fľaše vždy oplatí venovať zvýšenú pozornosť. Iba tak vám víno poskytne príjemný chuťový zážitok aj v niektorý z nasledujúcich dní. Pre istotu si môžete naštudovať aj náš článok o rozpoznaní pokazeného vína.

Spoznajte jednoduché zásady pre skladovanie otvoreného vína

Predovšetkým je dobré fľašu vína opäť zatvoriť, najlepšie korkovou zátkou. Vínu nesvedčí svetlo, preto priehľadnú fľašu obaľte do kusa látky. Ak nie ste hrdými majiteľmi pivničky či vinotéky, poslúži vám na uloženie otvorenej fľaše aj chladnička. Nižšie teploty totiž pomáhajú spomaliť chemické procesy, vrátane oxidácie. Avšak pozor: Neznamená to, že fľašu môžete vložiť do mrazničky. Prudké výkyvy teplôt vínu jednoznačne nesvedčia.

Fľašu skladujte vo zvislej polohe – pôsobeniu kyslíka tak bude vystavená menšia plocha. Z rovnakého dôvodu sa ponúka aj preliať víno do menšej fľaše. Snažte sa však s vínom príliš nenatriasať. Neskladujte ho ani v blízkosti aromatických potravín – víno by mohlo nasať ich vôňu.

Otvorené víno
Otvorené víno v chladničke skladujte vo zvislej polohe.

Využiť môžete aj špeciálnu vákuovú pumpičku na víno. S jej pomocou z fľaše odstránite nežiaduci vzduch. Využitie pumpičky má ale aj jedno mínus. Síce zamedzíte oxidácii, ale spolu so vzduchom odsajete aj časť arómy vína.

Tip: Víno býva hlavnou ingredienciou mnohých skvelých receptov. Otvorili ste do varenia víno, ktoré však samotné nechcete piť? Zvyšok rozlejte do formičiek na ľad a zamrazte. Skvelo vám poslúži pri niektorom z vašich ďalších kulinárskych počinov.

Ako dlho vám vydrží otvorená fľaša tichého vína?

V prípade červených vín sa dá povedať, že čím viac kyselín a trieslovín víno obsahuje, tým dlhšie vám vydrží otvorené. Rovnako kyselina tanínová, ktorá sa nachádza v červených vínach, pôsobí ako antioxidant. Čiastočne tak víno pred pôsobením kyslíka pomáha chrániť. Červené vína vám môžu vydržať otvorené dva až tri dni, aj keď lepšie je spotrebovať ich do druhého dňa. Vždy však záleží od konkrétneho druhu vína. Archívne vína vydržia po otvorení menej ako mladé a môžu sa rýchlejšie pokaziť.

Tip: Prečítajte si o 5 spôsoboch, ako spoznať pokazené víno.

Biele vína sú vo všeobecnosti na oxidáciu o niečo náchylnejšie a vplyvom kyslíka strácajú veľmi rýchlo svoju sviežosť. Najlepšie preto biele víno chutí v deň, kedy ste ho otvorili. Kyslé biele vína však vydržia otvorené o niečo dlhšie. A napríklad k bielemu barikovému vínu sa môžete vrátiť aj niekoľko dní po otvorení.

Otvorenú fľašu šumivého vína lyžička v hrdle nespasí

Milovníkov bubliniek však nepotešíme: Šumivé vína si radšej vychutnajte hneď. Uvoľnenie uzáveru má za následok vyprchávanie bubliniek a víno sa stáva mdlým. O niečo dlhšie bublinky vo víne vydržia v prípade pravých šampanských. Nie sú totiž do vína dodané umelo, sýtením oxidom uhličitým – vznikajú prirodzene počas fermentácie. Prečítate si viac o výrobe vín Champagne v samostatnom článku?

Započuli ste, že zachovaniu bubliniek pomôže lyžička vložená do hrdla fľaše? Tak vedzte, že ide o mýtus. Na množstvo bubliniek, ktoré víno po pár dňoch v chladničke obsahuje, nemá prítomnosť lyžičky žiadny vplyv. So skladovaním otvoreného šumivého vína by vám nepomohlo ani využitie vákuovej pumpičky. Ak by ste ju použili, vysali by ste z vína bublinky spolu so vzduchom. Radšej použite špeciálny vzduchotesný uzáver na šampanské. Ten zaistí, že vaše nespotrebované víno zostane dlhšie svieže.

Výberové vína. Vo vašom e-maile.

1× mesačne sa tešte na odporúčania, zaujímavosti a výhodné ponuky pre váš archív.

ĎAKUJEME, VIAC INFORMÁCIÍ NÁJDETE V E-MAILY.

Zdielať článok s priateľmi